Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, tarımsal girdilere uygulanan sabit kredi oranının yüzde 5,5’ten 4,5’e indirildiğini belirterek, “Geçen yıl yem, tohum ve gübrede başlatılan sabit oranlı kredi uygulaması, yeni düzenlemeyle akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletildi.” dedi.

Poyraz, yaptığı açıklamada, Tarım Kredi’nin tarımsal üretimde devamlılığı sağlamak için atılımlarına devam ettiğini söyledi.

Kooperatif ortaklarının kredi oranlarında meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için geçen yıl tarımsal girdilerin temininde sabit oranlı kredilendirme uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Poyraz, bu süreçte yaklaşık 160 bin üreticiye toplam 1.2 milyar lira tutarında sabit oranlı kredi kullandırıldığını aktardı.

Poyraz, geçen iki yıllık dönemde Türkiye’de hızlı bir kur artışı ve buna bağlı olarak da kredi oranlarında artış olduğunu işaret ederek, değişken kredi oranları nedeniyle üreticilerin büyük sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

“Girdiyi verdikten sonra, hasat döneminde parasını alırken, faiz yükselmişse oran da yükseliyordu. Bunu gidermek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. Güzel bir çalışma sağladık. Bakanlığın finansman kararnamesi kapsamında destekleriyle bizim uygulamalarımızı örtüştürdük. İlk etapta sertifikalı tohum, karma hayvan yemi ve kimyevi gübrede başlattığımız uygulamaya, Mayıs 2020 itibariyle zirai ilaç ve modern basınçlı sulama sistemlerini de dahil ettik.” ifadelerini kullanan Poyraz, tarımsal girdilerin sabit maliyet oranlarıyla kredilendirilmesi doğrultusunda çalışmalarının süreceğini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ortaklarının uygun koşullarda finansmana erişimi için piyasadaki değişimleri yakından takip ettiklerini belirten Poyraz, “Bu çerçevede daha önce tarımsal girdilere uygulanan sabit kredi oranını yüzde 5,5’ten 4,5’e indirdik. Geçen yıl yem, tohum ve gübrede başlatılan sabit oranlı kredi uygulamasının, yeni düzenlemeyle akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletildi. Halihazırda akaryakıt haricindeki tüm tarımsal girdilerde sabit oranlı kredinin üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 4,5; dört yıla kadar vadeli olarak kullandırılan yatırım kredilerinde ise kredinin üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 6’dır.” diye konuştu.

“Tarımsal üretimde faizsiz sisteme geçmek için çalışmalar devam ediyor”

Poyraz, hedeflerinin Tarım Kredi’de faizi minimuma indirmek hatta tamamen kaldırmak olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Kullandırdığımız sabit oranlı kredi miktarı artarak devam edecek. Tarım Kredi olarak tarımsal üretimde faizsiz bir sisteme geçmek için çalışmalar devam ediyor. Bu anlamda sigortacılık alanında Bereket Tekafül ile ilk adımı attık. Geleneksel sigortacılığın aksine tekafül sistemi İslami finans ilkeleriyle tam uyumlu faizsiz bir anlayışla çalışmaktadır. Tekafül sigortacığılı, kooperatifçlikte olduğu gibi yardımlaşma, dayanışma ve paylaşımı amaçlayan sigortalıların, katılımcı kimlikleriyle dahil oldukları havuz modelidir. Geleneksel sigortacılıktan farklı olarak tekafül havuzunda hasar sonrası oluşacak bakiye üzerinden prim iadesi imkanı bulunmakta, fonlar ise faizsiz yatırım araçlarında değerlendirilmektedir.”

“Pandemi sürecinde tarımsal girdide aksama yaşanmadı”

Poyraz, dünyada etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince tarımsal üretimin aksamaması için gerekli tedbirleri aldıklarının altını çizerek, bu süreçte temel girdilerin çiftçiye ulaştırılması anlamına hiçbir eksiklik yaşanmadığını aktardı.

Salgın sürecinde piyasada gıda tarafında çok ciddi dalgalanmalar, fiyat artışları olduğunun altını çizen Poyraz, “Biz Kooperatif Marketlerimizde kendi ürettiğimiz ürünler noktasında fiyatlarımızı hemen hiç artırmadık. Piyasa regülasyonu anlamında bunu yapmamız lazım. Zaten kooperatif olmak sadece üretici tarafında değil, tüketici tarafında da bir denge oluşturmayı gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir