Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklarının Tarım Kredi ile ilgili işlemlerine hızlı ve kolay erişebilmeleri amacıyla geliştirdiği dijital kooperatif uygulaması Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi’ni (KORBİS) çiftçilerimizin hizmetine sundu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, bilişim sistemlerinin kurumsal ihtiyaçlara cevap verebilmesi, kurumsal iş süreçlerinin güvenli ve hızlı yapılmasını sağlama ve ortaklarını teknolojik gelişmelerden faydalandırma amacıyla başlattığı E-Dönüşüm çalışmalarına devam ediyor.

Ortaklarının kredi kullanma işlemlerini, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmelerinin yanı sıra sahada da yapabilmelerine imkan veren ve PTT işbirliği ile hazırlanan Ortak Kart projesini çiftçilerimizin hizmetine sunan Tarım Kredi, dijital dönüşüm çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi. Devreye alınan Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi ile Türkiye’de ilk kez dijital kooperatifçilik uygulaması da başlatılmış oldu.

Tarım Kredi ile ilgili işlemlere hızlı ve kolay erişebilmesine, kooperatif ile ilgili işlerin mobil ortamda yapabilmesine katkı vererek ortaklara gelişen teknolojiyi kurumsal manada yansıtan KORBİS, çiftçilerimizin kooperatiflerdeki bilgilerini anlık görebilmelerine imkân sağlıyor.

Çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak özellikler

KORBİS sayesinde Tarım Kredi ortakları, borç ve birikimlerini online olarak görebilecek; senet, kredi ve sermaye bilgilerini de anlık takip edebilecekler.

Kooperatif ortakları uygulama üzerinden sözleşmelerini görebilirken, kefil ve teminat durumlarını da kontrol edebilecekler.

Yapılan tüm alışverişleri takip edebilme ve e-faturalara anlık olarak ulaşma imkanı veren KORBİS ile çiftçilerimiz, kesilen sigorta poliçelerini görebilir, anlık sigorta teklifleri alabilirler.

Ortaklarımızın kooperatif personeli ya da ziraat mühendislerimizle anlık yazışarak destek alabileceği ve çağrı merkezine ulaşabileceği uygulama ile ürün değerlendirme ve üretim sözleşmeleri bilgilerine, yetiştirilen ürünlere ait çiftçi kayıt sistemi ve hayvan bilgi sistemi verilerine, Tarım Kredi Ortak Kart ile yapılan tüm işlemlere ve bakiye bilgilerine ulaşılabilir, ayrıca üretim arazileri uydudan takip edilebilir.

“KORBİS ile ortaklarımızla her an beraberiz”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, başlattıkları dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Tarım Kredi Ortak Bilgi Sistemi KORBİS’i çiftçilerimizin hizmetine sunduklarını söyledi.

Dijital dönüşümün son yıllarda tüm dünyada sıklıkla önemi vurgulanan ve üzerinde çok konuşulan bir konu olduğuna işaret eden Poyraz, “Teknolojideki değişim ve dönüşüm, hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumda. Bundan bütün sektörler gibi tarım sektörü de etkileniyor” dedi.

Tarım Kredi olarak bir dijital dönüşüm süreci başlattıklarının altını çizen Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım Kredi olarak bir süredir KORBİS uygulamamızı geliştirme noktasında çalışmalar yapıyorduk. Bazı alanlarda pilot çalışmalarımız da tamamlandı. Dijital çağa küresel düzeyde uyum sağlamak önemli yatırımlar gerektiriyor ve bu yatırımları yapıyoruz. Çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu dönüşüm bizim için elzem bir durumdu. Üstelik tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgını bu çalışmamızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.”

Dijital dönüşümü hedefleyen yenilikçi ürünlerin etkili şekilde uygulanması ve buna yönelik yatırımların yapılmasının Tarım Kredi olarak kendilerinin her zaman önceliği olduğunu belirten Poyraz, “Bu kapsamda ortaklarımızı en iyi ürün ve hizmetlerimizle buluştururken onlar için tarımsal üretimi sürdürülebilir ve kolay bir hale getirmeye çalışıyoruz. Çiftçilerimiz KORBİS’in hayatı kolaylaştıran tüm özelliklerini kişiselleştirebilir ve uygulamamızı asistan olarak kullanabilirler. Bunun en güzel yanı ise tüm bu işlemleri bulundukları yerden ayrılmadan, evlerinden ya da tarlalarından akıllı telefonları ile yapabilirler” dedi.

KORBİS uygulamasına ilerleyen dönemlerde uydudan tarla izleme (verimlilik) sistemi, hızlı anket, e-devlet kullanıcı doğrulama, sipariş yönetimi, ürün ve toprak bilgilendirme sistemi, sanal pos ile tahsilat işlemleri, tarımsal hava bilgilendirme ve afet erken uyarı, arayan ortağı tanı gibi teknolojik özellikler de ekleyeceklerini kaydeden Poyraz, “Türkiye’nin ilk dijital kooperatifçilik uygulaması KORBİS ile ortaklarımızla her an beraberiz” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir